All for Joomla All for Webmasters
Osmanlı Hamamı

Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan hamam, sağlığımıza etkileri ile gerçekten çok faydalıdır. Osmanlı hekimleri hamam banyosunun önemini şöyle vurgularlar; Bu uygulamanın sürekli olması gerekir. Hamam; ömrü uzatmaz fakat sıhhatli olmaya, vücudun sağlığına ve tüm bedene fayda sağlar.


Hamamda Yapılan Temel Bakımlar

Hamamda Kese Yaptırmak:

Hamamda kese yaptırmadan önce vücudunuzun bir miktar ısınması gereklidir. Vücuttaki ölü derinin ve kirli tabakanın atılması için yapılan kese vücudu rahatlatarak temizlik sağlar.

Sabunlanma ve Köpük Banyosu:

Kesenin faydasını arttırmak için yumuşak bir lif ve doğal bir sabunla yıkanmak gerekir. Aynı şekilde hamam taşına yatarak tüm vücudun köpüklü halde beklemesi de kesenin etkisini arttırıcı yöndedir.


Hamamın Başlıca Faydaları

Hamamda sıcak hava ve buharın etkisi ile vücudunuzda gözenekleri dolduran tüm kirler yumuşar. Yapılan kese ile tüm gözenekler açılır. Böylece hem cildiniz ölü deriden arınır hem de daha fazla oksijen alır. Hücre yenilenmesi hızlanarak daha genç ve sağlıklı bir cilt oluşur.


Serotonin ve erdorfin adı verilen mutluluk hormonları hamamdaki sıcaklığın etkisiyle bol miktarda salgılanmaktadır. Mutluluk hormonunun salgılanmasıyla birlikte beden dinlenir ve zihniniz tüm gün açık olur. Hamam, stresi alır ve zihni dinginleştirir.


Kas ağrılarını ve kas kramplarına hamam iyi gelir. Özellikle spor sonrası hamam yapılması önerilir. Eklemlerin ve kaslarda olan ağrıların hızla geçmesini sağlar. Alerjisi olan ve alerjik astım hastalarında oluşan sinüslerin tıkanması hamamdaki sıcak buharla rahat bir şekilde açılmaktadır. Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücuda çok daha fazla oksijen girmesini sağlar. Vücudumuz hamam sayesinde toksin atar. Yağ yakımı yapılır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere de hamam önerilir.


Kese

Kişi baştan ayağa komple tellak tarafından keselenir. Ardından tüm vücuda köpük işlemi uygulanır. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Vücudun deri yenilemesine ve gözeneklerinin açılmasına yarar.

Ulaşım


Adres

Mehmet Akif Mahallesi Şehit Eyüp Keleş Sokak No: 5
(Ziraat Bankası Arkası)
Cumayeri / Düzce

Bize Ulaşın

T: 0536 697 55 74 
E: info@otelalibaba.com

Bize Yazın